שתפו בפייסבוק

חשיבות שילוב תאורת גן בגינה

חשיבות שילוב תאורת גן בגינה

הגינות המודרניות הפכו שם נרדף לחלל מעוצב ויוקרתי, אם בעזרתו של ריהוט גן ואם בעזרת שילוב תאורת גן לגינה המדגישה את ייחודו של החלל החיצוני ויוצרת את האווירה הרצויה.

בעבר, ישראלים רבים נהגו להשקיע בעיצוב פנים הבית בלבד, ולהזניח במעט את הגינות מחוץ לבית. היה זה מחזה נפוץ לראות בגינות גופי תאורה פשוטים וסטנדרטיים, אשר סבבו בתים עתירי נברשות ולוסטרות מהודרות. כיום, המצב השתנה לחלוטין. הגינות בישראל מוארות בשלל מנורות מגוונות, בצבעים שונים, אשר יוצרות בגינה אווירה ביתית, רועשת, חמימה, או פסטורלית –  מותנה כמובן בייעודה של הגינה. נוסף על כך, לתאורת הגן יש ממד ויזואלי יוצא מגדר הרגיל, והיא מעניקה חן רב לגינה.

בחירת חברה להזמנת תאורת גן לגינה

בעת הזמנת תאורת גן לגינה, ישנם מספר שלבים מהותיים שכדאי לבצע, כאשר הראשון הוא, בחירת חברה מקצועית בתחום. כאמור, תאורת גן מהווה חלק משמעותי באווירה שהגינה משרה על הנוכחים בה. לפיכך, מומלץ לתת את הדעת בעת חיפוש אחר חברה, אשר לזכותה שם ומוניטין. כמו כן מומלץ לבחור בחברה אשר מעמידה לרשותכם צוות מקצועי אשר יכול לייעץ ולכוון לגבי ההחלטה הנכונה ולעזור לשלב תאורת גן בגינה בהתאם לצרכים האישיים.

תכנון מוקדם

תכנון תאורת הגן הוא חלק אינטגרלי מפרוצדורת תכנון גינות. בשל כך, יש להחליט מראש על ייעודה של הגינה העתידית ובהתאם לכך לבחור את סגנון התאורה הרצוי. לצורך הדוגמה – לגינת נוי בבית פרטי יתאים יותר סגנון תאורה שקט ומרגיע, בשונה מגינה הסובבת בריכה ומיועדת למסיבות לילה, לה תותאם תאורה בעלת צבעים רועשים. נוסף על כך, מומלץ לתת את הדעת על הצרכים הקיימים בגינה ולספק בהתאם מענה הולם. יש לאתר מראש את פינות הישיבה, את אזור פינות הנוי, אזור המדשאות, אזור הצמחייה, אזור הבריכה וכן הלאה ולכל אזור ותחום להתאים את התאורה הדרושה לו. מוגברת או חלשה, צבעונית או לבנה, תאורת הגן הנכונה יכולה להבליט את יופי הגן, ולהוסיף לו פן של עיצובי.

תנאי מזג אוויר

אספקט נוסף אותו יש לקחת בחשבון בעת תכנון גינה, הוא סוג האקלים השורר לרוב בגינה, במטרה להתאים את גופי התאורה למזג האוויר הצפוי. התאמה שכזו עשויה לשמור על יציבות גופי התאורה, ועמידותם לאורך זמן ממושך יותר, מה גם שבהתאם לכך גם יפתחו דרישות התחזוקה של גופי התאורה, העלולות להוות מטרד רציני.

סוגי אור מרכזיים

קיימים שני סוגי אור מרכזיים בתאורת גן לגינה. הסוג הראשון הוא אור המופץ באופן מרוכז ונקודתי, באמצעות אלומות מרוכזות ומפוקסות היטב. גופי תאורה מסוג זה מתאימים בין היתר להארת עצים, צמחייה ואי אלו שטחים ירוקים, וכן שאר כלי נוי הממוקמים בגינה. סוג נוסף של אור המשחק תפקיד משמעותי בתאורת הגן הינו אור המופץ בצורה מתפרשת. סוג תאורה זה מאיר על אזור מסוים, ולא על נקודות ספציפיות בגן, דוגמת ערוגות פרחים, קבוצת צמחים, אבנים מיוחדות ועוד. את השימוש בתאורה זו ניתן ליישם בעזרתן של מנורות בעלות מיומנות פיזור נרחבות.

ללא ספק, שילוב פתרונות תאורה בגינה בהתאמה לפרמטרים המדוברים, ישווה לגינה מראה אקסקלוסיבי וייחודי, ישרה בה אווירה נינוחה מאין כמוה ויהפוך את השהות בחוץ למיטבית.