שתפו בפייסבוק

עיצוב גינת החוץ – דשא סינטטי על ריצוף

דוגמת עיצוב דשא סינטטי על ריצוף - שבירו ריהוט גן

בשנים האחרונות, תחום עיצוב הגינות והנוף החיצוני עבר מהפכה בכך שדשא סינטטי על ריצוף הפך זול יותר מאשר בעבר ובעיקר הפך לאיכותי הרבה יותר לעומת אפשרויות לא אסתטיות שהיו זמינות בעבר הלא רחוק.  התפתחות זו מאפשרת יותר חופש יצירתי ותכנוני בעיצוב גינות, מרחבים פתוחים ושטחי חוץ, אבל היא גם מעלה דרגה את הוויכוח בין תומכי הריצוף בעיצוב גינות לבין תומכי הדשא הסינטטי. ננסה לעשות קצת סדר בעניינים.

ריצוף לגינה – סוגים, משמעויות ויתרונות

ריצוף לגינה מהווה אפשרות נפוצה מאוד הן לגינות קטנות יחסית וכמובן שלגינות גדולות ומורכבות יותר. הכוונה בריצוף היא ליצירת משטח מחופה שעליו מבלים חלק מהזמן בגינה, עליו למשל אוכלים, מכינים אוכל, יושבים בנחת כאשר מסביב גינה ירוקה ופורחת וכן הלאה. יש סוגים רבים ומגוונים של ריצופי גינה – למשל מרצפות בגדלים ועיצובים שונים, דק עץ, משטחי בטון מוחלק מעוצבים וכן הלאה. 

שולחנות וכיסאות למרפסת גדולה - שבירו ריהוט גן

חלק מהיתרונות של ריצוף לגינה כוללים למשל:

  • משטח מנותק מהגינה עצמה מבחינת צמחיה, אדמה וכיוצא באלו. מאפשר הפרדה מבנית יעילה ונוחה יותר.
  • לאחר התקנת הריצוף, מעבר לניקיון שוטף אין ממש צורך בתחזוקה שגרתית ואין ממש תקלות כי פתרונות הריצוף כיום חזקים ועמידים מאוד. רק דק עץ טבעי זקוק לשימון פשוט אחת לתקופה. 
  • ניתן ליצור עיצובים מיוחדים, יוקרתיים ומרהיבים באמצעות ריצוף מתאים ובחירה מושכלת של חומרים וסגנונות – כאשר בשוק כיום אפשרויות מדהימות ואיכותיות במיוחד.
  • אם בוחרים פתרון ריצוף פשוט ונפוץ מאוד, מדובר על אפשרות חיפוי זולה יחסית לרצפה או למשטח השימושי בגינה.
  • עם השמש החזקה שיש בישראל, ריצוף בהיר גם ייצור מראה "קריר" יותר וגם יגרום לכך שהרצפה בגינה שלכם לא תתחמם מאוד מקרינת שמש ישירה.

דשא סינטטי על ריצוף – מרחבים ירוקים, אסתטיים וללא השקיה וכיסוח

אם בעבר דשא סינטטי על ריצוף סיפק בעיקר אפשרויות שלא נראו מספיק טוב, היו לא אסתטיות ובעיקר נראו מאוד מלאכותיות וזולות (למרות שהיו יחסית יקרות!), אז היום המציאות בשוק הישראלי שונה לחלוטין. יש היום סוגי דשא סינטטי פשוט מעולים מבחינת איכות הייצור ומבחינת האסתטיות שלהם, כולל סוגים שבאמת נראים ואפילו מרגישים כמו דשא אמיתי. גם המחיר של הדשא הסינטטי ירד, עם כניסת מתחרים רבים ועם הוזלת טכנולוגיות הייצור של המרבדים הירוקים. 

התקנת דשא סינטטי מאפשרת לייצר מרחבים ירוקים יפים, מזמינים וגדולים בגינה שלכם, אך ללא הצורך בהשקיה יקרה ובלי הצורך השוטף לכסח את הדשא, לעשב אותו מעשבים שוטים וכיוצא באלו. משטחי דשא סינטטי מאפשרים מראה איכותי ומותאם אישית של דשא ירוק, כל השנה, בלי להוציא שקל על השקיה ובלי להתעסק כלל בכיסוח, עישוב או תשלום לגנן שיבצע את מטלות התחזוקה שהן מחויבות המציאות בדשא אמיתי.  מרבדי הדשא הסינטטי מאפשרים למעצבי גינות ולכם כמשתמשים בגינה, מרחב ירוק עד, אסתטי ונעים מאוד, כאשר העובדה שמדובר על משטח מלאכותי ולא דשא אמיתי מאפשרת גם להשתמש במשטח לשימושים רבים בלי לחשוש מבוץ, נזק לדשא וכיוצא באלו. 

מצד שני, בימי הקיץ ועם קרינת שמש ישירה, רבים ממרבדי הדשא הסינטטי מתחממים מאוד, בגלל המשטח השחור שעליו ארוגים סיבי ה"דשא" ובגלל שבסופו של דבר מדובר על המון סיבי פלסטיק צפופים ולא על חומר אורגני-צמחי. כמו כן, מנגל על משטח דשא סינטטי יכול להסתיים בכוויות או בדשא שפשוט נמס ונהרס ממגע ישיר עם גחלים ואש למשל.

ניתן להתקין דשא סינטטי לבד, לאחר יישור והכנת השטח ורצוי לאחר פריסת אריג שחור למניעת נביטת עשבים, בתהליך יחסית פשוט של פריסת המרבד, קיבוע שלו באמצעות מסמרים מיוחדים וחיתוך לפי תנאי השטח והעיצוב שאתם רוצים. שיטות התקנה יותר מתקדמות ונכונות כוללות תהליך יותר מורכב ויקר אך אשר גם מספק תוצאה יותר עמידה, מדויקת ואסתטית. 

דשא סינטטי על ריצוף - שבירו ריהוט גן

אז מה עדיף? ריצוף או דשא סינטטי?

קודם כל, מי אמר שחייבים רק לבחור או את זה או את זה? אפשר גם לשלב בין ריצוף לבין קטעי דשא סינטטי, בין אם באזורים שונים בגינה ובין אם שילוב יותר אקלקטי של מרצפות או מקטעי דק עץ בתוך משטח דשא למשל. 

מעבר לכך, כמובן שהתשובה מה עדיף תלויה בטעם האישי שלכם, באופי השימוש שלכם בגינה, בסוג ומהות המשתמשים בגינה, בעיצוב הגינה הכולל וכן הלאה. כך למשל לילדים יהיה יותר נעים לשחק ולרבוץ על משטח דשא ירוק ומזמין, אבל כדי לארח בניחותא ולאכול ארוחה נעימה בגינה, ריצוף ייתן תחושה טובה ונוחה יותר. 

קחו בחשבון בבחירה בין שני פתרונות אלו גם את נושא ריהוט למרפסת שלכם – הן מבחינת התאמה אסתטית של הרהיטים למשטח עליו הם עומדים וגם מבחינת צמצום נזקי שחיקה והתאמה פתרון הריצוף או החיפוי לסוג ריהוט החוץ שבחרתם. מומחי שבירו ריהוט גן המחכים לכם בסניפים ישמחו לסייע בריהוט גן המתאים אסתטית ותפעולית לכל סוג משטח ויוכלו לייעץ לגבי בחירת חיפוי המשטח המתאים לרהיטי האיכות שהרשת מייבאת ומשווקת.  

שבירו ריהוט גן – המומחים לרהיטי גן ומרפסת מעוצבים, איכותיים ועמידים לתנאים בישראל. סניפים מעוצבים בפריסה ארצית.